Senate Membership

Ex Officiis Members

Prof. Pamela Gillies, (Chair), Principal and Vice Chancellor
Prof. James Miller, (Vice Chair), Deputy Vice Chancellor (Strategy) 
Prof. Valerie Webster, Deputy Vice Chancellor (Academic)
Prof. Cam Donaldson, Vice Principal and PVC Research and Enterprise 
Ms Jan Hulme, Vice-Principal, Governance
Prof. Bonita Steves, Director, Caledonian Graduate School
Ms Rachel Simpson, President of the Students Association

Deans of School

Prof. Iain Cameron, School of Computing, Engineering and the Built Environment
Prof. Andrea Nelson, School of Health and Life Sciences    
Prof. John Lennon, Glasgow School for Business and Society
Prof. Antony Morgan, GCU London

Heads of Department (* 3 from each school)

School of Computing, Engineering & Built Environment

Prof. Sheila Smith, Dept. of Applied Science
Dr Michael Tong, Dept. of Construction & Surveying
Prof. Bruce Wood, Dept. of Applied Computer Gaming

Glasgow School for Business & Society

Prof. Alison Britton, Dept. of Economics & Law 
Dr Susan Ogden, Dept. of Business Management
Dr Ben McConville, Dept. of Social Sciences, Media & Journalism         

School of Health & Life Sciences

Dr Gunter Loffler, Dept. of Vision Sciences
Dr Kerri McPherson Dept. of Psychology  
Dr Sharon Dolan, Dept. of Biological and Biomedical Sciences    

Elected Members

Glasgow School for Business & Society (3)

Dr Douglas Chalmers, until 31 July 2020
Dr Catriona Miller, until 31 July 2022
Mr Joseph Docherty, unit 31 July 2022

School of Health and Life Sciences (5)

Mr Alan Middletonuntil 31 July 2019
Dr Adrian Pierotti, until 31 July 2020
Dr Jacqueline McCallum, until 31 July 2021
Mr Tom McAlear, until 31 July 2022
Dr Karen Thomson, until 31 July 2022

School of Engineering and Built Environment (3)

Dr Tuleen Boutaleb, until 31 July 2020
Prof. Mike Mannion, until 31 July 2021
Dr Morag Fergusonuntil 31 July 2022

GCU London (1)

Dr Dane Lukic, until 31 July 2020

One member elected by academic staff not in Schools

Mr Brian Smith (SWBE)until 31 July 2021

One Student elected by the Students’ Association

Mr Declan McGallagly

Co-opted Members

Dr Davina Rankin,  Court Member Elected by Non-Academic Staff (Until 31 July 2019)
Dr Sheila Lodge, Depute Principal, City of Glasgow College (Until 31 July 2020)
Miss Maja Jorgensen, International Student
Mr Sennan Mattar, Postgraduate Student

Non Voting Advisors

Ms Jackie Main, Director of Student Experience 
Mr Alex Killick, Director of People
Mrs Claire Hulsen, Director of Strategy and Planning
Vacancy, Director of Academic Quality and Development
Mr Robert Ruthven , Director of Library Services
Ms Jan Hulme, University Secretary
Mrs Susan Mitchell, Cheif Operating Officer
Mr Stephen Lopez, Academic Registrar
Prof. Alison Britton, Chair of Senate Disciplinary Committee

 

Members of Senate elected form the Schools Constituency and the constituency of Academic Staff not on Schools shall serve for a period of 4 years.